Gradnja dimnikov je izjemno pomembna komponenta pri gradnji objektov. Preden jih zgradimo, je pomembna tudi odločitev, kakšno vrsto kuriva bomo uporabljali. Gradnja dimnikov je delo strokovnjakov. Dimnik je izredno občutljiv sistem in zahteva izdelavo v skladu s stroko. V nasprotnem primeru lahko povzroči veliko škode in celo ogrozi človeško zdravje in življenje. Le izdelava in pristop, ki sta v skladu z najvišjimi standardi, bo vašemu dimniku prinesel dolgo življenjsko dobo in varno uporabo.
Naloga vsakega dimnika je, da odvaja dimne pline iz kurišča v zrak (atmosfero) poleg tega mora biti plinotesen in ognje odporen. Za delovanje dimnika potrebujemo vlek. Vlek dimnika je odvisen od razlike temperature dimnih plinov, zraka v okolici ter višine dimnika. Če je višja temperatura dimnih plinov in večja višina dimnika je posledično večji vlek, boljše delovanje kurilne naprave, večji izkoristek ter manjše onesnaževanje. Dimnik pri pečeh na trda goriva ima še posebej zahtevno nalogo saj mora dovajati svež zrak skozi rešetko v kurišče, premagati vse upore v peči ter odvesti dimne pline v atmosfero. Dobro delovanje dimnika je odvisno od pravilnega dimenzioniranja dimnika pri katerem se upošteva vrsta kurilne naprave, moč kurilne naprave, lokacija postavitve ter višina dimnika. Zato je za vsako kurilno napravo potrebno določiti vrsto in dimenzijo dimnika.
INOX troslojni dimniki
Z razvojem peči so se spremenili tudi materiali za dimnike. Inox dimniki zadostijo vsem zahtevam sodobnih peči. Inox dimniki so odporni na vlago, kislino, temperaturo ter vremenske neprilike (na izpostavljenih delih). Odlikuje jih dolga življenjska doba ter hitra in enostavna montaža. Trislojni inox dimniki imajo privlačen modern videz ter estetsko dovršenost Izolirane inox dimnike (trislojne ) uporabljamo v kolikor znotraj hiše nimamo dimnika in ga je potrebno zgraditi na novo izven hiše. Tak dimnik ne potrebuje temelja je lahek in ga lahko privijačimo na fasado. Trislojni inox dimnik ob fasadi le izredno ličen in ne skazi fasade oz. izgleda hiše.
ZIDANI troslojni dimniki
ZANESLJIV IN VAREN troslojni dimniški sistem odlikuje univerzalna uporabnost, zanesljivost pri delovanju, robustnost pri izvedbi in vzdrževanju, požarna in statična varnost ter trajnost. Široka paleta premerov dimnih cevi in kombinacij dvojnih dimnikov omogoča optimalen izbor dimnika za najrazličnejše kurilne naprave. Dimniški sistem je sestavljen iz treh osnovnih elementov, ki se natančno prilegajo drug drugemu: ■ dimnih cevi UNI iz tehnične keramike, ki se odlikujejo z visoko obstojnostjo na temperaturne spremembe, neobčutljivostjo na kondenzat, kislinsko obstojnostjo, trdnostjo in plinotesnostjo; ■ sloja negorljive toplotne izolacije iz kamene volne, ki zagotavlja odlično izolativnost dimnika; ■ dimniških plaščev iz lahkega betona, s kanali za prezračevanje toplotne izolacije in kanali za statično ojačanje dimnika nad streho.
Opečnati dimniki
Opeka je eden od najstarejših uporabljenih materialov za zidanje dimnikov. Opečnati dimniki so se uporabljali za vse vrste peči (zidani štedilniki, krušne peči, lončene peči…) na trda goriva. Z razvojem novih materialov pa opečne dimniške tuljave ne gradimo več saj smo jih nadomestili z inox tuljavami, šamotnimi tuljavami in plastiko.
Opečnat dimnike zidamo v primerih, ko popravljamo nadstrešne dele dimnika kateri so razpadli zaradi vremenskih vplivov ali zaradi uporabe tekočih ali plinastih goriv ali v kolikor je zahteva po ohranitvi prvotnega izgleda hiše (spomeniško varstvo) ali v kolikor obzidavamo inox tuljave obzidava šamotnih dimnikov (danes so to redkeje izvaja).
Naša spletna stran uporablja piškotke, zato, da bolje deluje. Dovolite, da na vaš računalnik naložimo piškotke za ta namen?Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, saj ti omogočajo boljše in pravilnejše delovanja. Zaradi EU zakonodaje, vas moramo vprašati za soglasje. Prosimo vas, da sprejmete uporabo piškotkov in si s tem omogočite pravilen prikaz naše spletne strani. Piškotke uporabljajo vse spletne strani. Za uporabo naše spletne strani se morate strinjati s pogoji Zasebnosti.